Parafia Św. Anny w Sarbsku
PARAFIA Świętej Anny

Sarbsk 17  84 - 352 Wicko  tel. 0 59 866 31 79

e - mail: parafia.sarbsk@interia.pl

Numer Konta : Bank Gospodarki Żywnościowej 89-500 Tuchola 64 2030 0045 1130 0000 0401 1910

Historia Kościoła

,, Do Pana należy ziemia i wszystko co ją napełnia "Psalm rozdz. 24 w. 1.

O Sarbsku pierwsze wzmianki w kronikach Niemieckich pochodzą z 1402 roku i mówią ze był majątkiem ziemskim.

Pierwsza świątynia powstała po roku 1400.

Drugi kościół powstał w roku 1598, przetrwał on do XX wieku .W 1922-1924 zbudowano obecną świątynie,

Dnia 06.07.1947 roku poświęcono Kościół w Sarbsku i od tego czasu Kościół jest używany regularnie przez parafię Rzymsko Katolicką w Łebie .

W roku 1972 z woli Biskupa Koszalinsko- Kołobrzeskiego Ignacego Jeża została erygowana Parafia Rzymsko Katolicka pod wezwaniem Świętej Anny w Sarbsku.

Nowa parafia powstała z podziału parafii pw . Wniebowzięcia N.M.Panny w Łebie i Jana Chrzciciela w Białogardzie . W tym celu odłączone zostały od parafii w Łebie miejscowości: Sarbsk, Szczenurze,Ulinia,Bargędzino, i od parafii  w Białogardzie miejscowości: Roszczyce i Komaszewo , te miejscowości zostały przyłączone do nowej parafii pw.Świętej Anny w Sarbsku . Kościół w Roszczycach od tej pory stał się kościołem Filialnym , parafii Świętej Anny w Sarbsku. Po latach funkcjonowania Parafii, na proźbę Ojców Oblatów ,Biskup Djecezjalny przyłączył do parafii w Sarbsku kościół Filialny pw.Św Eugeniusza de Mazenoda .
Kościół ten Budowany był przez Obecnego proboszcza tamtejszej parafii o.Kazimierza Czarneckiego , jednak ze względu na szeroką odległość , i problem z dojazdem, Ojcowie odstąpili od tutejszego kościoła i przekazali go parafii Świętej Anny w Sarbsku.
Do dnia dzisiejszego kościół ten stanowi wspólnotę parafii w Sarbsku , a parafianie z wielkim sercem i zaangażowaniem troszczą się o niego.

Administrator strony: ,,Baxter"